10-14 Ekim 2012 tarihleri arasında Aksaray İlinde yapılaca olan Futsal B2-B3 2.Devre müsabakaları ile Yükselme Grubu Müsabakaları Yarışma Talimatı ve Fikstür aşağıdadır.

 

Yarışma Talimatını Word Dökümanı olarak almak için Tıklayınız .

 

Fikstür için Tıklayınız...

 

 

Sayı       GESFED/                                                                                 ……/…../ 2012
Konu      : Futsal B-2 / B3 1. ve 2. Lig 2. Devre  ve Yükselme Grubu
                 
GÖRME ENGELLLİLER SPOR KULÜBÜ BAŞKANLIĞINA
……………
 
B2 / B3 FUTSAL MÜSABAKASI TALİMATI
 
Görme Engelliler Spor Federasyonunun 2012  yılı faaliyet programında yer alan Futsal B2- B3 1. ve 2. Lig 2. Devre 10 -14 Ekim 2012  tarihleri arasında  Aksaray İlinde yapılacaktır. Ve Yükselme grubu müsabakaları
 1. A- 1.ve 2.Lig 2.Devre Müsabakaların teknik toplantısı 10 Ekim 2012  Çarşamba günü saat 12:00’da Müsabakaların yapılacağı Aksaray Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğün’de yapılacaktır. Takımlar İl müdürlüklerinden onaylı kafile listeleri ile oyuncu ad-soyad ve numaralarının yazılı olduğu listeyi teknik toplantıda, Teknik Kurula teslim etmeleri gerekmektedir.

   

B- Yükselme grubu kura çekimive teknik toplantısı ise 11 Ekim 2012 Perşembe günü saat 09:00 da Müsabakaların oynanacağı Aksaray Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğün’de yapılacaktır. Teknik toplantıya katılmayan kulüpler fikstüre dahil edilmeyip müsabakalara alınmayacaklardır.
 1. Takımlar en fazla 8 oyuncu , 2 kaleciden oluşacaktır.
 2. Müsabakaya katılan takımlardan 10 sporcu 1 idareci ve 1 Antrenör veya kafile listesindeki görevli bir kişi olmak üzere toplam 12 kişiye ödeme yapılacaktır. Yükselme grubunda ilk 8 takıma harcırah ödenecektir.
 3. Ödemeler; Görme Engelli idareci ve sporculara parmak izi / İmza alınarak bizzat kişinin kendisine veya kendi adına mutemet tayin ettiği  kişinin Banka hesap numarasına yapılacaktır.
 4. Yol ücretleri tasdikli Belediye Otobüs raiç listelerine göre ödeneceğinden, bunun dışında bir rayiç listesi ile ödeme yapılmayacaktır.
 5. Müsabakalar; FİFA, TFF ve IBSA Futsal kurallarına göre yapılacaktır.
 6. İtiraz jürisi Federasyon Temsilcisi, MHK’ dan bir üye ve Teknik Kuruldan bir üyeden oluşacaktır.
 7. Müsabakalara Futsal Lig talimatında Lige katılma hakkı elde eden tescilli görme engelli spor kulüpleri katılacaktır.

   

 1. LİG TAKIMLARI                                            
 
1 BURSA OSMANGAZİ BLD. GESK
2 BURSA TİMSAHLAR GESK
3 ÇANKAYA BLD. GESK
4 TÜRKİYE GÖR. ENG. DER. SK.
5 GÖRME ENG. ESKİŞEHİR SK.
6 BAŞKENT GESK
7 ORDU GESK
8 DİYARBAKIR GESK

 
 
2. LİG TAKIMLARI
 
1 UMUT IŞIĞI GESK
2 ÇAĞDAŞ GÖRMEYENLER SK
3 GAZİANTEP MİTAT ENÇ KÖRLER SK
4 ANKARA MİTAT ENÇ GÖRENKALPLER SK
5 MEVLANA ENGELLİLER SK
6 ÇANAKKALE GÖRME ENG. DERNEĞİ SK
 
 
 
 
 
 
 
 
 
YÜKSELME GRUBU TAKIMLARI
1-) ANATOLIA ENGELLİLER SP.KLB.
2-) TOKAT EML.SP.KLB.
3-) DİYARBAKIR SUR İÇİ BEL.SP.KLB.
4-) DENİZLİ BELEDİYE SP.KLB.
5-) BURSA ULUDAĞ GESK.
6-) MERSİN TURGED SP.KLB.
7-) OSMANİYE AKTİF GENÇ.SP.KLB.
8-) MERSİN GESK
9-) ADIYAMAN GESK
10-) GÖRENKALPLER TANDEM SP.KLB.
11-) HATAY AKTİF GENÇLER SP.KLB.
11-) ANKARA AKTİF GENÇLER SP.KLB.
12-) ANKARA GÖRBİR SP.KLB.
 


 

 1. Her kulüp en az 1 kaleci ve 4 oyuncu ile sahaya çıkmak zorundadırlar. Aksi halde hükmen mağlup sayılacaktır.Takımlar maç süresince en az iki B2  oyuncuyu sahada bulundurmak zorundadır.
 2. Maçlar iki devre halinde 20 dakika üzerinden süre durdurulmadan (mola harici ) oynanacaktır. Her takımın her devre için 1 dakika mola hakkı olup, oyuncu değişikliği sınırsız olacak, B-2 oyuncuların kollarında B2 oyuncu olduklarını belirtir  bir bant olacaktır.
 3. Sporcular Salon ayakkabısı, şort, konç, tekmelik, forma malzemelerine sahip olacak, aynı takım oyuncularının forma numaraları farklı olacaktır. Tekmelikleri bulunmayan takım maça çıkartılmayacak 15 dakika içerisinde temin edemezlerse hükmen mağlup sayılacaklardır. Maçlar Spor Salonunda yapılacaktır.
 4. Takımların puanlarının eşit olması halinde kendi aralarında oynadıkları maça bakılacak,eşitlik söz konusu ise genel averaja ,oda eşit ise sırasıyla en fazla gol atan, en az gol yiyen oda eşit ise , en az kırmızı kart gören , oda eşit ise en az sarı kart gören,eşitlik bozulmaz ise kura çekilecektir. Eğer 3 ve daha fazla takımın puanı eşit ise kendi aralarında oynadıkları maçlardan bir puanlama yapılacak yukarıdaki kriterler sırasıyla uygulanacaktır.
 5. Hükmen galibiyetlerde (3–0) 3 gol averaj olarak kaydedilmeyecektir.
 6. Fikstüre dahil edilen herhangi bir takım müsabakalardan çekildiğinde veya ihraç edildiğinde grubundaki kalan maçlardaki rakipleri 3-0 hükmen galip sayılacaktır.. 3 gol averaj olarak kaydedilmeyecektir.  Çekilen veya ihraç edilen takımın daha önce oynadığı maçlar da onaylanmış maç sonuçları geçerli olacaktır. Puanlamalar galibiyet 3, beraberlik 1, mağlubiyet 0 puan olarak değerlendirilecektir.
 7. Maçların devre arası 5 dakika olacaktır.
 8. Daha önce Milli Takım Aday Kadrosuna alınıp göz muayenesinde görme engelli olmadığı tespit edilen sporcular ancak turnuvaya kaleci olarak katılabilir.
 9. Oyun süresince 5 kişisel faul yapan oyuncu oyun dışı kalır.
 10. Turnuva boyuncu sporcular aynı forma numarası ile oynayacaklardır.
 11. Takımlar fikstüre göre günde 3 maça kadar oynayabileceklerdir.
 12. Forma numaraları 1 ile 99 arasında olacaktır.
 13. Teknik toplantı da kurallarla ilgili detaylı olarak açıklama yapılacaktır.
 14. Kırmızı kart gören oyuncu bir sonraki maçta oynamayacaktır. Maç hakeminin raporuna göre Merkez Hakem Kurulunca cezalı maç sayısı arttırılabilecektir. Ayrıca Hakem raporuna istinaden turnuva boyunca ihraç edilebilecek ve Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonunun Disiplin kuruluna  sevk edilecektir.
 15. Sportmenlik dışı davranan takımlar veya sporcular ( sahadan çekilme, birden fazla maça çıkmama, olay çıkarma, vb. ) Turnuvadan ihraç edilecekler ve Disiplin Kuruluna sevk edilerek harcırah ödenmeyecektir.
 16. Bir devrede 5 faul hakkını dolduran takıma 10 metre  penaltı cezası uygulanır.
 17. Her türlü itiraz müsabakadan sonra 30 dakika içerisinde bir depozitoyla birlikte Teknik Komite Başkanına-müsabakaların baş hakemine yazılı olarak yapılacaktır. ( İtiraz depozitosu   250 TL olacaktır ve peşin yatırılacaktır). İtiraz geçerli sayıldığında depozito geri verilecektir. Aksi takdirde Federasyonunun banka hesabına yatırılarak dekont ilgiliye itiraz dilekçesinde belirtilen adrese postalanır.
 18. Bütün sporcular müsabakalara lisanslı olarak katılacak olup, lisanslarda silinti, kazıntı ve tahrifat yapılmayacaktır.Lisanslar 2012 vizeli olacak ve Futsal branşı yazılacaktır. Futsal branşı yazılı olmayan sporcu oynatan vegören sporcu oynattıkları tespit edilen kulüpler turnuvadan ihraç edilecek, takımlar müsabakalardan men edilerek diskalifiye edilecek , harcırah ödenmeyecek,Federasyon Disiplin Kuruluna Sevk edilecektir.
 19. Kalecilerin varsa 2012 vizeli lisanları yoksa doktor raporları olmak zorundadır.
 20. Müsabakalara katılacağını beyan edipte katılmayan kulüpler disiplin kuruluna sevk edilecek ve ligden düşürülecektir.
 21. Türkiye Futsal B-2/B-3 lig ve yükselme grubu müsabakalarında, kulüpler 14 yaşından gün almamış sporcu oynatamayacaktır.
 22. Maç fikstürü Federasyonun internet sitesinde yayınlanacaktır. Fikstür yükselme grubu maçlarının sayısına göre 1. Devre fikstür sıralaması değiştirilmeden  saatleri değiştirilebilinecektir.
 23. Lig sonunda 1. lig den 3 takım 2.lige, 2. ligden 3 takım yükselme grubuna düşecektir. 2. ligden 3 takım 1. lige, yükselme grubundan da 3 takım 2. lige çıkacaktır.
 24. Yükselme Grupları;
a)    9 ve daha fazla takımın katılımında 4 gruba ayrılacak( takım sayısına göre C ve D grupları 2 şer takım olacaktır), tek devreli lig oynadıktan sonra gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar yakın grubunun ilk iki takımıyla çapraz eleme müsabakası oynayacaklardır. Galip takımlar 1.lik mağlup takımlar ise 3. lük maçı oynayacaktır.
b)    8 ve daha az takımın katılımında takımlar iki gruba ayrılacak, fazla takım A grubunda yer alacaktır(7 takım katılımında A grubu 4 takım, B grubu 3 takım gibi.). Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar grup maçlarındaki puan durumu dikkate alınarak sıralanacak (takım sayısı fazla olan gruptaki takımların son sıradaki takım ile yaptıkları maçlar dikkate alınmayacaktır) ve tek devreli lig oynanacaktır. İlk üç sırayı alacak takımlar 2.lige çıkacaktır.
 1. Müsabakalara katılmayacak takımlar 8 Ekim 2012 mesai bitimine kadar Federasyonumuzun ( 0312 ) 310 13 65 No’lu Faksına dilekçe ile bildirmeleri gerekmektedir.
 2. Bu reglaman da yer almayan konularda karar verme yetkisi Teknik Komiteye – Federasyon yetkilisine aittir.
 3. Takımlar sahaya çıkarken karışıklık olmaması için 2 farklı renk forma ile gelmeleri gerekmektedir.
 4. Bütün Kulüpler sporcularının İBSA görme sınıfına uygun olup olmadığından kendileri sorumludur.
 5. Bu talimatta yer alan hükümleri Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı yürütür.
 6. Ödemeleri Banka hesaplarına yapılacağından dolayı Ödenek almaya hak kazananların Banka IBAN Numaralarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir.
 7. Yükselme Grubunda Mücadele edecek Kulüplerimizden dereceye giremeyenler sporculara harcırahları bağlı bulundukları İl Müdürlüklerinin bütçe imkanları doğrultusunda verilebilir.
                                                                                 
 
 
                                                                                                               ABDULLAH ÇETİN
                                                                                                  Görme Engeliler Spor Federasyonu
                                                                                                                        Başkanı
 

 

Admin tarafından yazıldı 5 Ekim 2012 Cuma 08:00:00 Categories: Futsal B2 - B3
Bu içeriği oyla 0 Oy