Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu

15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü Online Satranç Şampiyonası

 

Şampiyona Tarihi:12 Temmuz 2020 - Pazar günü

Şampiyona Başlangıç Saati:17.00

Bu organizasyon için son başvuru: 10 Temmuz 2020 cuma günü, saat: 23.59'da sona erecektir.

Organizasyonlara katılabilmek için öncelikle belirtilen adımları yerine getirmek mecburidir!
Kayıt için yapılması zorunlu adımlar:

 1. Online Satranç Organizasyonlarına katılacak herkes https://lichess.org/ sitesinden ücretsiz bir hesap açmak zorundadır.
 2. Hesap Açtıktan sonra Federasyonumuz adına açılmış
  https://lichess.org/team/gesf-satranc-turkish-blind-sport-federation-chess?fbclid=IwAR0SQFfwwjttMn9yhcAeh47u_1KcRT51pl7aXICOZ3edGbOnmuFkjLJVs6U linkinden başvuru yaparak, görme engelliler satranç platformu adı altındaki takıma üye başvurusu yapması zorunludur.
 3. Lichess'de hesap oluşturan herkes, üye başvurusu yaparken; gerçek adını ve soyadını mutlaka mesaj bölümüne yazmalıdır. Ayrıca altta verilen linke girerek, https://forms.gle/eXRZxxbJGZMUyc75A

google kayıt formundan bilgilerini göndermeleri zorunludur.

 1. Bir çok oyuncu takma ad (nickname) kullandığı için bizim gerçek isimlerini bilme şansımız yoktur. Gerçek ismini bildirenlerin ve görme engelli olanların üyelikleri onaylanacaktır!
 2. Şampiyona bireysel olduğu için, kulüpler tarafından yapılan toplu başvurular kabul edilmeyecektir. Herkes kendi adına başvuru yapmak zorundadır. Başkasının adına yapılan başvurular ve yukarıda belirtilen kayıt için yapılması zorunlu adımların eksik yapılması durumunda başvurular kabul edilmeyecektir.
 3. Bir sisteme bağlı olunduğu için, sistemin sunduğu imkanlar doğrultusunda hareket edilme mecburiyeti vardır. Online ortamda satranç oynayan herkes bunu çok iyi bilir! Dolayısıyla bazen başvurunuzu sorunsuz gerçekleştirdiğinizi düşünebilirsiniz. Hatta aynı yerden yapılan başvuruların birisi sisteme düşerken, bir diğeri siteme düşmeye bilmektedir. Bu nedenle farklı sunucuları kullanarak tekrar başvurunuzu yapmanız tavsiye edilir. Bilgisayar kullanımı yeterli olmayan arkadaşlarımızın destek almaları ve sorunsuz şekilde kayıt işlemlerini yapmaları önerilir. Ayrıca gesfsatranc@gmail adresine mail atarak başvurunuz hakkında teyit almanızı öneririz.
 4. Başvuru tarihi kapandıktan sonra, o şampiyona için kayıt alınmayacaktır. Gelen başvurular mevcut şampiyona bittikten sonra kayda alınacaktır.

Şampiyonada uyulacak ve uygulanacak kurallar:

1- Şampiyonaya katılmaya hak kazanan oyuncular, Görme Engelliler Satranç Platformuna üye oyunculardan oluşur. Bu hakkı kazanan oyuncularla iletişim, lichess’de yer alan toplu mesaj bölümünden yapılacaktır. Şampiyonaya katılacak oyuncuların Lichess’de yer alan mesaj bölümünü kontrol etmeleri ve gelen mesajları takip etmeleri önemlidir.

2- Daha önce makine kullanıp tespit edilenlerin başvuruları dikkate alınmayacak ve kesinlikle şampiyonalara katılamayacaklardır.

3- Turnuva İsviçre Sistemi oynanacak ve 6 turdur. Eşleşmeler otomatik lichess tarafından yapılacaktır. (Katılan oyuncu sayısına göre tur sayısında değişiklik yapılabilir.)
4- Müsabaka süresi: 20 + 5 zaman temposuyla oynanacaktır. Turlar arası 5 dakikadır.

5- Turnuvada centilmenlik kurallarına uymayan, Turnuva esnasında makine kullanımı tespit edilen sporcular, Lichess'e rapor edilecek, diğer etkinliklere katılımları fark edildikleri anda engellenip, federasyona rapor edilecektir.

6- Lütfen… makine kullanımından şüphelendiğiniz sporcuyu rapor et bağlantısından Lichess'e bildiriniz. Bu konuda sporcu ile sözlü tartışmaya girmeyiniz. Ayrıca gesfsatranc@gmail.com adresine bildirimde bulununuz.

7-  Şampiyona; itiraz, izleme, hakem ve son karar kurulu: Fatma Yılmaz, İbrahim Ege Bulduk, İdris Gök'ten oluşur.

8-  Resmi sonuçlar, Lichess ve yukarıdaki kurul tarafından incelendikten sonra ilan edilecektir.

9- Organizasyonla ilgili her türlü değişiklik ve düzenleme oluşturulan kurul tarafından gerek görüldüğü zaman yapılır.

10- Online ortamda yapılan turnuvanın, UKD, Elo herhangi bir puanlama sistemine bildirimi yapılmayacaktır. Turnuvada kazanacağınız puanlar sadece Lichess'deki puanınızı etkileyecektir.

11- Dereceye girenler ödüllendirilecektir.

Lichess’de, Türkiye Görme Engelliler Satranç Platformu’na üye olanlar için kolaylaştırıcı bilgiler:

 • Turnuvaya katılmak için alttaki turnuva linkine tıklayınız.
 •  

https://lichess.org/swiss/5BHQqIfq

 • Katıl düğmesini tıklayınız. (B harfiyle düğmeleri dolaşarak katıl düğmesini bulabilirsiniz.)
 • Eğer katıl düğmesi yerine çekil düğmesini görüyorsanız katılmışsınız demektir.
 • Turnuva başlangıç saatinde Lichess üzerinde turnuva sayfasında online olarak hazır bulununuz.
 • Lichess oyuncuları otomatik olarak eşleştirecektir.
 • Eşleştirme yapılır yapılmaz hamle yapmaya çalışınız. Şayet hemen başlamazsanız sistem beklediğiniz süreyi, sürenizden düşecektir.
 • İsviçre usulü turnuvalarda bir sonraki tur eşleştirmesinin oluşması için tüm maçların bitmesi beklenmektedir.
 • Turlar arası 5 dakika olarak ayarlanmıştır.
 • Turun en son maçı bittikten 5 dakika sonra diğer tur başlayacaktır.
 • Turnuva kalitesi için tüm turları bitirmenizi rica ederiz.
 • Lichess İsviçre turnuvaları hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz.

lichess.org/swiss

adresinde yer alan bilgileri inceleyebilirsiniz.

 

NOT : Lichess üzerinden camiamızın en usta oyuncuları sürekli turnuvalar düzenleyip, birbirleriyle oyunlar oynamaktadır.

Sistem otomatik olduğu için, sistemin acemisi olan arkadaşlar zorluklarla karşılaşabilir. Burada mesaj bölümünden yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca görme engellilerin, Lichess’de nasıl satranç oynadığı öğrenmek için, alttaki video'dan izleyebilirsiniz.

Online organizasyonun asıl amacı: bir şampiyon çıkarmak değil, satranca gönül vermiş görme engelli bireylerin boş zamanlarını daha iyi değerlendirmelerini sağlayıp, gelişimlerine katkı vermektir.

 

Yardım için: gesfsatranc@gmail.com adresinden mail gönderebilirsiniz.

Tüm katılımcılara başarılar dileriz.

Saygıyla duyurulur.

 

Eren Yıldırım tarafından yazıldı 3 Temmuz 2020 Cuma 12:33:00 Categories: Duyurular Satranç
Bu içeriği oyla 1 Oy