Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu

 22-27 Kasım 2011 tarihleri arasında Nevşehir İlinde yapılacak olan Futsal B2-B3 Türkiye Şampiyonası ve Lig belirleme müsabakalarının Müsabaka Talimatı yayınlanmıştır.

Müsabaka Talimatını Word Dökümanı olarak almak için Tıklayınız....

 

Sayı        : GESFED/                                                                       /     / 2011
Konu      : Futsal B-2 / B3 Kulüpler Türkiye Şampiyonası
                   
 
GÖRME ENGELLLİLER SPOR KULÜBÜ BAŞKANLIĞINA
                                                                            ……………
 
 
B2 / B3 FUTSAL MÜSABAKASI TALİMATI
 
Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonunun 2011  yılı faaliyet programında yer alan Futsal            B-2 / B-3 Kulüpler Türkiye Şampiyonası ve Lig Belirleme müsabakaları  22-27  Kasım 2011  tarihleri arasında Nevşehir’de yapılacaktır.
 1. Müsabakaların teknik toplantısı 22  Kasım 2011  Salı günü saat 10:00’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün belirleyeceği bir yerde yapılacaktır. Teknik toplantıya zamanında katılmayan Kulüpler yarışmaya alınmayacaktır.
 2. Takımlar en fazla 8 oyuncu , 2 kaleciden oluşacaktır.
 3. Türkiye Şampiyonasında ilk 8 ( Sekiz ) ’e giren takımlardan 10 sporcu 1 idareci ve 1 Antrenör veya kafile listesindeki görevli bir kişi olmak üzere toplam 12 kişiye ödeme yapılacaktır.
 4. Türkiye Şampiyonasında İlk Sekize giremeyen takımlar İl Müdürlüklerinden bütçe imkanları doğrultusunda harcırahlarını alabilecektir.
 5. Ödemeler;Görme Engelli idareci ve sporculara parmak izi / İmza alınarak bizzat kişinin kendisine veya kendi adına mutemet tayin ettiği  kişinin hesap numarasına yapılacaktır.
 6. Müsabakalar; FİFA Kuralları ve IBSA Futsal kurallarına göre yapılacaktır.
 7.  İtiraz jürisi Federasyon Temsilcisi, MHK’ dan bir üye, teknik kuruldan bir üye ve kulüp temsilcilerinden bir üyeden oluşacaktır.
 8. Müsabakalara tescilli görme engelli spor kulüpleri katılacaktır.
 9. Her kulüp en az 1 kaleci ve 4 oyuncu ile sahaya çıkmak zorundadırlar. Aksi halde hükmen mağlup sayılacaktır.Takımlar maç süresince en az iki B2  oyuncuyu sahada bulundurmak zorundadır.
 10. Maçlar iki devre halinde 20 dakika üzerinden süre durdurulmadan (mola harici ) oynanacaktır. Her takımın her devre için 1 dakika mola hakkı olup, oyuncu değişikliği sınırsız olacak, B-2 oyuncuların sağ kollarında kırmızı bir bant olacaktır.
 11. Sporcular Salon ayakkabısı, şort, konç, tekmelik, forma malzemelerine sahip olacak, forma numaraları aynı olmayacaktır. Tekmelikleri bulunmayan takım maça çıkartılmayacak temin edemezlerse hükmen mağlup sayılacaklardır. Maçlar Kapalı Spor Salonunda yapılacaktır.
 12. Müsabakalarda takımların katılım sayılarına göre gruplama yapılacaktır. Katılım sayısı 12 takıma kadar iki ayrı gurup (A-B GRUBU) , 13-24 takım olması halinde 4 ayrı grup (A-B-C-D GRUBU),katılım sayısı 25 ve üzeri olması durumunda 8 ayrı grupta (A-B-C-D-E-F-G-H GRUBU) yapılacaktır. Müsabakalarda bir önceki Türkiye Şampiyonasındaki (2010 yılı) ilk sekiz dereceyi elde eden takımlar oluşacak grup sayısına göre sırayla gruplarda seri başı olarak yer alacak 2010 yılı şampiyona sıralaması dikkate alınarak gruplara dağıtılacaktır.(iki grup olması halinde 2010 yılı ilk 4 takım ikişerli olarak gruplara ( A grubuna 2010 yılı 1. ve 4. Takımları, B grubuna ise 2. ve 3. Takımları) dağıtılacaktır. Diğer takımlar gruplara bilgisayar ortamında çekilen kura ile yerleştirileceklerdir.
 13. Müsabakalarda, katılan takım sayıları dikkate alınarak gruplama yapılacaktır.
 14. Fikstür katılım sayısına göre belirlenecektir.
 15. İki takımın puanlarının eşit olması halinde kendi aralarındaki yaptıkları maçlara bakılacak, eşitlik devam ederse; genel averaja bakılacak, genel averajlarda eşit ise önce atılan gol, kırmızı kart ve sarı kart sayılarına bakılacak ve onda da eşitlik varsa kura çekilecektir. İkiden fazla takımın puanının eşit olması durumunda ise puanları eşit olan takımların birbirleri ile oynadıkları maçlardan bir puan tablosu çıkartılacak ve sıralama belirlenecektir. (puanlama sonunda ikili eşitlikte yukarıdaki hususlar dikkate alınacaktır) Hükmen galibiyetlerde (3–0) 3 gol averaj olarak kaydedilmeyecektir.
 16. Fikstüre dahil edilen herhangi bir takım müsabakalardan çekildiğinde veya ihraç edildiğinde grubundaki kalan maçlardaki rakipleri 3-0 hükmen galip sayılacaktır.. 3 gol averaj olarak kaydedilmeyecektir.  Çekilen veya ihraç edilen takımın daha önce oynadığı maçlar da onaylanmış maç sonuçları geçerli olacaktır Puanlamalar galibiyet 3, beraberlik 1, mağlubiyet 0 puan olarak değerlendirilecektir.
 17. Maçların devre arası 5 dakika olacaktır.
 18. Daha önce Milli Takım Aday Kadrosuna alınıp göz muayenesinde görme engelli olmadığı tespit edilen sporcular ancak turnuvaya kaleci olarak katılabilir.
 19. Oyun süresince 5 kişisel faul yapan oyuncu oyun dışı kalır.
 20. Turnuva boyuncu sporcular aynı forma numarası ile oynayacaklardır.
 21. Maçlar iki ayrı sahada aynı anda oynanacaktır.
 22. Takımlar kura sırasına göre günde 4 maça kadar oynayabileceklerdir.
 23. Forma numaraları 1 ile 12 arasında olacaktır. Takımlar müsabakalara 2 takım forma ile katılacaklar. Müsabaka da takımın kaleci hariç diğer sporcular aynı desen ve renkteki forma ile oynayacaklardır
 24. Teknik toplantı da kurallarla ilgili detaylı olarak açıklama yapılacaktır.
 25. Kırmızı kart gören oyuncu en az bir maç ceza alacak veya hakem raporuna göre turnuva boyunca ihraç edilebilecek ve Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonunun Disiplin Kuruluna  Sevk edilecektir.
 26. Sportmenlik dışı davranan takımlar veya sporcular ( sahadan çekilme, olay çıkarma, vb. turnuvadan ihraç edilecekler ve Disiplin Kuruluna sevk edilecektir.
 27. Bir devrede 5 faul hakkını dolduran takıma 10 metre  penaltı cezası uygulanır.
 28. Her türlü itiraz müsabakadan sonra 30 dakika içerisinde bir depozitoyla birlikte Teknik Komite Başkanına-müsabakaların baş hakemine yazılı olarak yapılacaktır. ( İtiraz depozitosu   250 TL olacaktır ve peşin yatırılacaktır). İtiraz geçerli sayıldığında depozito geri verilecektir. Aksi takdirde Federasyonunun banka hesabına yatırılarak dekont ilgiliye itiraz dilekçesinde belirtilen adrese postalanır.
 29. Bütün sporcular müsabakalara lisanslı olarak katılacak olup, lisanslarda silinti, kazıntı ve tahrifat yapılmayacaktır. Lisanslar 2011 Vizeli olacaktır. Gören sporcu oynattıkları tespit edilen kulüpler turnuvadan ihraç edilecek, takımlar müsabakalardan men edilerek diskalifiye edilecek , harcırah ödenmeyecek,Federasyon Disiplin Kuruluna Sevk edilecektir.
 30. Kalecilerin varsa lisanları yoksa  Sağlık raporları olmak zorundadır.
 31. Müsabakalarda ilk üçe giren spor kulüplerine kupa sporcularına ise madalya verilecektir.
 32. Şampiyona sonunda ilk 8 takım 2012 yılında başlayacak B 2/B3 1. Liginde, 9 ­ 16 sırada yer alan takımlar B2/B3   2. Liginde oynayacaklardır. Sıralamaya giremeyen takımlar 2012 yılında yeni katılacak takımlar ile birlikte liglere terfi grubunda yarışacaklardır
 33. Müsabakalara katılacak kulüp takımları listelerini en geç 18 Kasım 2011  Cuma günü saat 17.00’a kadar Federasyonumuzun (312) 310 13 65 nolu Faksına göndereceklerdir.
 34. Müsabakaya katılacak takımlar teknik toplantıda, antrenör adı soyadı, yardımcı adı soyadı ve oyuncuların ad ve soyadları ile forma numaralının yazılı olduğu listeyi teknik kurula teslim etmeleri gerekmektedir.
 35. Bu reglaman da yer almayan konularda karar verme yetkisi Teknik Komiteye – Federasyon yetkilisine aittir.
 36. Takımlar sahaya çıkarken karışıklık olmaması için 2 farklı renk forma ile gelmeleri gerekmektedir.
 37. Bütün Kulüpler sporcularının İBSA görme sınıfına uygun olup olmadığından kendileri sorumludur.
 38. Bu talimatta yer alan hükümleri Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı yürütür.
 39. Ödemeleri Banka hesaplarına yapılacağından dolayı Ödenek almaya hak kazananların Banka IBAN Numaralarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir.
 
 
                                                          ABDULLAH ÇETİN
                                                           Görme Engeliler Spor 
                                                           Federasyonu
 Başkanı
 
Admin tarafından yazıldı 10 Kasım 2011 Perşembe 08:00:00 Categories: Futsal B2 - B3
Bu içeriği oyla 0 Oy