Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu

IBSA GOALBALL AVRUPA ŞAMPİYONASINA TÜRKİYE BAYAN VE ERKEK MİLLİ TAKIMLARIMIZ DAMGASINI VURDU.

05-12 Temmuz 2015 tarihleri arasında Litvanya’nın Kaunas Şehrinde yapılmakta olan Goalball Avrupa Şampiyonasında Bayan ve Erkek milli takımlarımız Şampiyon oldu

Daha önce Dünya Şampiyonasında paralimpiklere gitmeyi garantiyen bayan milli takımımızın yanısıra Goalball Erkek Milli takımımızda 2016 Rio Paralimpik oyunlarına katılma kotasını kazandı.

Bayan ve Erkeklerde 10 ar ülkenin mücadele ettiği şampiyonada takımlarımız;

Bayan Goalball Milli Takımımız Grubunda ilk maçında Ukraynayı 7-1 ikinci maçında İspanyayı 11-1 teknik üstünlükle İsrail’i 9-7 Yunanistan’ı 12-2 teknik üstünlükle yenerek grubunu namağlup birinci olarak bitirip çeyrek finalde İsveç'le eşleşti burada da üstün bir oyunla İsveç’i 5-0 net bir skorla yenerek yarı finale adını yazdırdı. Yarı finalde ise Ukrayna ile eşleşen bayan milli takımımız Ukrayna’yı 12-2 lik teknik üstünlükle yenerek adını finale yazdırdı. Finalde ise Rusyayı 5-0 yenerek Avrupa şampiyonu oldu. 

Erkek Goalball Milli Takımımız ise Grubunda ilk maçında Belçikayı 9-5 yendi ikinci maçında Ukrayna’ya 8-7 yenilen millilerimiz sonraki maçlarında İspanya’yı 5-1, Finlandiya’yı 10-6 yenerek grubunda ikinci olarak çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde İsveç'le eşleşen millilerimiz İsveç’i 5-4’le geçerek yarı finalde güçlü Çek Cumhuriyeti’ni 10-8 yenip finale çıktı. Finalde Finlandiya’yı 9-8 yenerek Avrupa şampiyonu olup 2016 Rio Paralampik oyunlarına katılmaya hak kazandı.

Şampiyona sonunda bayan Milli Takımı Sporcumuz Sümeyye Özcan 23 Golle Gol Kraliçesi oldu.

Ayrıca Uluslararası Kondüktör 3. Düzey hakemimiz Bülent KİMYON'da söz konusu şampiyonada görev almış ve başarı ile ülkemizi temsil etmiştir.

Görme Engelliler Spor Federasyonu başkanı Abdullah Çetin Yarı final maçları sonucunda yapmış olduğu açıklamada; Şunları Söyledi. “ Bayan ve Erkek Goalball Milli Takımlarımız Avrupa Şampiyonasına damgasını vurmuşlardır. İnanıyorum tarihimizde ve dünya tarihinde ilk defa bayan ve erkekte şampiyon olan milli takımımız rio paralimpiklerde de aynı başarıyı elde edeceklerdir. Erkek Milli Takımımız Cumhuriyet Tarihinde ilk defa takım sporlarında Paralimpiklere gitme hakkını iki kez üst üste alarakak tarihe geçti. Goalball erkek Milli Takımımız ile Çok önceden Paralimpiklere gitme kotasını alan Bayan Goalball Milli Takımımızı tebrik ediyorum. Sporcularımızın bu başarıya ulaşmasında emeği geçen Başta spor bakanımız ve spor genel müdürümüz olmak üzere, Bakanlık Teşkilatına, Milli Takım Teknik Direktörlerimize, Antrenörlerimize ve camiamıza teşekkür ediyorum.” Dedi.

Avrupa Şampiyonu Milli Takımlarımız 12.07.2015 saat 21:05'te tarifeli uçakla Ankara'da olacaklardır.

 

Eren Yıldırım tarafından yazıldı 11 Temmuz 2015 Cumartesi 21:10:00 Categories: GoalBall
Bu içeriği oyla 3 Oy