Sayı        : GESFED/                                                                                                         15 /10 / 2009
Konu      : Futsal B-2 / B3 Kulüpler Şampiyonası
                 
GÖRME ENGELLLİLER SPOR KULÜBÜ BAŞKANLIĞINA
……………
 
B2 / B3 FUTSAL MÜSABAKASI TALİMATI
 
Görme Engelliler Spor Federasyonunun 2009 yılı faaliyet programında yer alan Futsal B-2 / B-3 Kulüpler Türkiye Şampiyonası 04-07 Kasım 2009 tarihleri arasında Trabzon’da yapılacaktır.
 1. Müsabakaların teknik toplantısı 04 Kasım 2009 Çarşamba günü saat 10:00’da Gençlik ve Spor il Müdürlüğünün belirleyeceği bir yerde yapılacaktır. Teknik toplantıya zamanında katılmayan kulüpler yarışmaya alınmayacaktır.
 2. Göz Muayenesi 03.11.2009 tarihinde saat: 09:00 ’da Trabzon GSİM’ nün belirlemiş olduğu yerde yapılacaktır.
 3. Takımlar en fazla 8 oyuncu , 2 kaleciden oluşacaktır.
 4. Türkiye Şampiyonasında ilk 8 ( Sekiz ) ’e giren takımlardan 8 sporcu 1 İdareci ve 1 Antrenör veya kafile listesindeki görevli bir kişi olmak üzere toplam 10 kişiye ödeme yapılacaktır.
 5. Türkiye Şampiyonasında ilk 8 ( Sekiz )’e giremeyen Kulüplerin sadece göz muayenesinde B2-B3 çıkan sporcularına 1 günlük yevmiye ve yol ücreti ödenecektir.
 6. Türkiye Şampiyonasında İlk Sekize giremeyen takımlar İl Müdürlüklerinden bütçe imkanları doğrultusunda harcırahlarını alabilecektir.
 7. Ödemeler; bizzat kişinin kendisine imza karşılığında yapılacaktır.
 8. Müsabakalar; FİFA Kuralları ve IBSA Futsal kurallarına göre yapılacaktır.
 9.  İtiraz jürisi Federasyon Temsilcisi, MHK’ dan bir üye ve teknik kuruldan bir üyeden oluşacaktır.
 10. Müsabakalara tescilli görme engelli spor kulüpleri katılacaktır.
 11. Her kulüp en az 1 kaleci ve 4 oyuncu ile sahaya çıkmak zorundadırlar. Aksi halde hükmen mağlup sayılacaktır.Takımlar maç süresince en az iki B2  oyuncuyu sahada bulundurmak zorundadır.
 12. Maçlar iki devre halinde 15 dakika üzerinden süre durdurulmadan (mola harici ) oynanacaktır. Her takımın her devre için 1 dakika mola hakkı olup, oyuncu değişikliği sınırsız olacak, B-2 oyuncuların sağ kollarında kırmızı bir bant olacaktır.
 13. Sporcular Salon ayakkabısı, şort, konç, tekmelik, forma malzemelerine sahip olacak, forma numaraları aynı olmayacaktır. Tekmelikleri bulunmayan takım maça çıkartılmayacak temin edemezlerse hükmen mağlup sayılacaklardır. Maçlar Kapalı Spor Salonunda yapılacaktır.
 14. Müsabakalarda takımların katılım sayılarına göre gruplama yapılacaktır. Katılım sayısı 12 takıma kadar iki ayrı gurup (A-B GRUBU) , 12-24 takım olması halinde 4 ayrı grup (A-B-C-D GRUBU),katılım sayısı 25 ve üzeri olması durumunda 8 ayrı grupta (A-B-C-D-E-F-G-H GRUBU) yapılacaktır. Müsabakalarda bir önceki     Türkiye Şampiyonasındaki (2008 yılı) ilk sekiz dereceyi elde eden takımlar gruplarında seri başı olarak yer alacak ve kurayla gruplara dağıtılacaktır.(Seri başı iki ayrı grupta dörder takım, dört ayrı grupta ikişer takım, sekiz ayrı grupta birer takımdan oluşacaktır ,diğer takımlar gruplara kura çekerek yerleştirileceklerdir.)
 15. Müsabakalarda, katılan takım sayıları dikkate alınarak kura ile gruplama yapılacaktır.
 16. Fikstür katılım sayısına göre belirlenecek olup, müsabakalardan önce yapılacak Teknik Toplantı ile ilan edilecektir.
 17. Takımların puanlarının eşit olması halinde averaja bakılacak, averajları eşitse aralarında oynadıkları maça bakılacak, onda da eşitlik varsa kura çekilecektir. Hükmen galibiyetlerde (3–0) 3 gol averaj olarak kaydedilmeyecektir. Fikstüre dahil edilen herhangi bir takım müsabakalardan çekildiğinde veya ihraç edildiğinde (daha önce oynanan maçlardaki puan kaybeden takımlarda dahil olmak üzere)bu takımın grubundaki bütün takımlar 3-0 galip gelmiş sayılacak,3 gol averaj olarak kaydedilmeyecektir.  Puanlamalar galibiyet 3, beraberlik 1, mağlubiyet 0 puan olarak değerlendirilecektir.
 18. Maçların devre arası 5 dakika olacaktır.
 19. Daha önce Milli Takım Aday Kadrosuna alınıp göz muayenesinde görme engelli olmadığı tespit edilen sporcular ancak turnuvaya kaleci olarak katılabilir.
 20. Oyun süresince 5 kişisel faul yapan oyuncu oyun dışı kalır.
 21. Turnuva boyuncu sporcular aynı forma numarası ile oynayacaklardır.
 22. Maçlar iki adet  sahada aynı anda oynanacaktır.
 23. Takımlar kura sırasına göre günde 4 maça kadar oynayabileceklerdir.
 24. Forma numaraları 1 ile 12 arasında olacaktır.
 25. Teknik toplantı da kurallarla ilgili detaylı olarak açıklama yapılacaktır.
 26. Kırmızı kart gören oyuncu en az bir maç ceza alacak veya hakem raporuna göre turnuva boyunca ihraç edilebilecek ve Türkiye Görme engelliler spor Federasyonunun Disiplin kuruluna  sevk edilecektir.
 27. Sportmenlik dışı davranan takımlar ( sahadan çekilme, olay çıkarma, vb. ) turnuvadan ihraç edilecekler ve Disiplin Kuruluna sevk edilecektir.
 28. Bir devrede 5 faul hakkını dolduran takıma 10 metre  penaltı cezası uygulanır.
 29. İtiraz jürisi ; Federasyon Temsilcisi , MHK’dan bir üye ve Teknik Kuruldan bir üyeden oluşacaktır., Her türlü itiraz müsabakadan sonra 30 dakika içerisinde bir depozitoyla birlikte Teknik Komite Başkanına –yazılı olarak yapılacaktır. ( İtiraz depozitosu   150 TL olacaktır ve peşin yatırılacaktır). İtiraz geçerli sayıldığında depozito geri verilecektir. Aksi takdirde Federasyonunun banka hesabına yatırılarak dekont ilgiliye itiraz dilekçesinde belirtilen adrese postalanır.
 30. Bütün sporcular müsabakalara lisanslı olarak katılacak olup, lisanslarda silinti, kazıntı ve tahrifat yapılmayacaktır.Lisanslar 2009 vizeli olacaktırGören sporcu oynattıkları tespit edilen kulüpler turnuvadan ihraç edilecek, takımlar müsabakalardan men edilerek diskalifiye edilecek , harcırah ödenmeyecek,Federasyon Disiplin Kuruluna Sevk edilecektir.
 31. Müsabakalarda ilk üçe giren spor kulüplerine kupa sporcularına ise madalya verilecektir.
 32. Müsabakalara katılacak kulüp takımları listelerini en geç 30 Ekim 2009 saat 17.00’a kadar Federasyonumuzun (312) 310 13 65 nolu faksına göndereceklerdir.Yukarıdaki tarih ve saatten sonra müracaat eden takımlar müsabakalara her ne sebeple olursa olsun alınmayacaklardır.  
 33. Bu reglaman da yer almayan konularda karar verme yetkisi Teknik Komiteye – Federasyon yetkilisine aittir.
 34. Takımlar sahaya çıkarken karışıklık olmaması için 2 farklı renk forma ile gelmeleri gerekmektedir.
 35. Bütün Kulüpler sporcularının İBSA görme sınıfına uygun olup olmadığından kendileri sorumludur.
 36. Bu talimatta yer alan hükümleri Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı yürütür.
 37. Genel Müdürlük tarafından Federasyonlara aktarılması gereken ödeneklerin zamanında aktarılmaması halindemüsabakaların tüm ödemeleri daha sonraki bir tarihte Merkez Ödeme olarak yapılacaktır.
 
 
 
                                                                                            Mesut DEDEOĞLU
                                                                                Görme Engeliler Spor Federasyonu
                                                                                                                                   Başkanı
 
 
                İrtibat için :
Özgür ÖZTÜRK Tel : 0530 466 80 78
Trabzon Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı
Berat ALTIN Tel : 0535 302 81 61                                           
 

 

Admin tarafından yazıldı 16 Ekim 2009 Cuma 08:00:00 Categories: Futsal B2 - B3
Bu içeriği oyla 0 Oy